بانوانپایگاههای خبری

مدیرکل بهزیستی استان فارس گفت: بین ۵ تا درصد ۱۰ زنان مبتلابه مواد مخدر هستند که نشان از زنانه شدن مواد افیونی در سطح جامعه است.

مجاب #همه_کس #همه_چیز #همه_جا #همین_جا

زنانه شدن اعتیاد خطری جدی است

مدیرکل بهزیستی استان فارس گفت: بین ۵ تا درصد ۱۰ زنان مبتلابه مواد مخدر هستند که نشان از زنانه شدن مواد افیونی در سطح جامعه است.

زنانه شدن اعتیاد خطری جدی است

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز مرتضی موسوی پیش از ظهر امروز  به مناسبت هفته جهانی مبارزه با مواد مخدر در جمع خبرنگاران اظهار داشت:  در بدترین شرایط بیش از ۵  درصد جامعه ۸۲ میلیونی ایران مبتلا به اعتیاد هستند که با احتساب این تعداد شمار معتادان به بیش از  ۴ میلیون نفر می‌رسد.

وی افزود: بر اساس آمار نیروی انتظامی و دستگاه قضایی هزار و ۲۰۰ تا هزار و ۸۰۰ نفر در سطح شیراز معتادان متجاهر مرد و بین ۳۵ تا ۱۰۰ نفر زنان معتاد در مرکز ماده ۱۶ و کمپ‌های ترک اعتیاد نگهداری می‌شوند.

مدیرکل بهزیستی استان فارس گفت: بین ۵ تا درصد ۱۰ زنان مبتلابه مواد مخدر هستند که نشان از زنانه شدن مواد افیونی در سطح جامعه است.

این مسؤول تصریح کرد: پذیرش ۳ هزار و ۵۵۱ نفر از معتادان ابتلا به بیماری ایدز و هپاتیت در سال گذشته در مرکز نگهداری موقت معتادان پرخطر یا «دی آی سی» و ارائه آموزش ترک اعتیاد و یک وعده‌غذای گرم از جمله فعالیت‌های سازمان بهزیستی بوده است.

وی بیان داشت: آموزش فردی و خانوادگی چهره به چهره به یک‌میلیون و ۱۹۰ هزار نفر در قالب پیشگیری اولیه اعتیاد به دانشجویان و دانش‌آموزان، تعطیلی۴۶ کمپ ترک اعتیاد در سال‌های ۹۵و۹۶ و نیز اخطار و تذکر به ۱۵ کمپ به دلیل رعایت نکردن موارد بهداشتی و ضرب و شتم از دیگر عملکرد این سازمان بوده است.

موسوی ابراز داشت:کمبود اعتبار سازمان بهزیستی باعث بی‌توجهی به ارائه خدمات درمانی، بهداشتی، روانی و آموزشی به معتادان نشده و این روند تا کاهش معضل اعتیاد همچنان ادامه دارد.

وی با اشاره به اینکه ۸۵ درصد محل ترانزیت مواد مخدر از کشور‌های افغانستان، پاکستان، تاجیکستان می‌گذرد، افزود:  مسیر عبور مواد مخدر از ایران به دلیل موقعیت استراتژیک و خشک  و نیز ارتباط با دریا در برابر مقابله با این پدیده  آسیب‌پذیر است.

مدیرکل بهزیستی فارس خاطرنشان کرد: نبود نشاط اجتماعی،  شادابی،  بیکاری، فقر، کم بودن امید به آینده نزد جوانان به‌ویژه دانشجویان، تحریم‌ها و هزینه‌های سنگین از عوامل گرایش به اعتیاد است.

موسوی تصریح کرد: برای پیشگیری از اعتیاد سم‌زدایی ۲۹۳ معتاد در ۲۲ مرکز درمانی سرپایی یا خود معرف دارویی و ۳ هزار و ۶۰ نفر در مراکز درمانی غیر دارویی و نیز ۱۰۰ مرکز اقامتی یا کمپ‌های ترک اعتیاد موقت در استان فارس انجام شده است.

ارائه یاری برگ به معتادان

مسؤول پیشگیری و درمان  اعتیاد بهزیستی فارس در ادامه این نشست گفت: معتادانی که  از موقعیت مالی مناسبی برخوردار نیستند تمام  هزینه  درمانی در قالب طرح یاری برگ  پرداخت  می‌شود.

 قدرت‌الله محکم بیان داشت: توانمندسازی و اشتغال‌زایی ۶۰۰ معتاد بهبودیافته، پذیرش هزار و ۲۸۴ معتاد در ۵ مرکز سرپناه، پرداخت سهمیه کارفرمایی ۵۰۰ معتاد و نیز اختصاص ۱۰ میلیون تومان برای معتادان بهبودیافته کارمند از سوی این نهاد اجرا شده است.

این مسؤول ادامه داد: برای مشاوره، درمان و پیشگیری از آسیب‌های اعتیاد خطوط ملی اعتیاد شماره ۰۹۶۲۸ از ساعت ۸ صبح تا ۲۰ آماده پاسخگویی است.

اجرای طرح کیان در۱۰ استان

معاون امور توسعه و پیشگیری بهزیستی فارس در این نشست از اجرای طرح کیان در ۱۰ استان کشور خبر داد و گفت: کارمند یاری و پیشگیری از اعتیاد در نهاد‌های دولتی و کارخانه‌ها، آماده‌سازی خانواده‌ها و آشنایی آنان با مواد مخدر صنعتی و تعامل والدین با فرزندان از موارد مطرح‌شده در این طرح است.

محمدرضا هوشیار اظهار داشت:  آشنایی والدین با دوستان فرزندان خود و پشتییانی عاطفی در قالب طرح تاب‌آوری از دیگر محور‌های مهم در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است.

انتهای پیام/

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *